Bývalý riaditeľ SIS: Najlepší agenti sú tí, ktorí pracujú pre peniaze

Autor: Erika Černáková | 3.4.2018 o 10:04 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  270x

Igor Cibula je expert na spravodajské služby. Vie toho o nich viac ako ktokoľvek z nás. Možno ste už o ňom počuli. Možno ste už o ňom čítali. My, študenti, sme mali tú možnosť naživo sa ho spýtať, čo nás zaujíma.

Veľakrát sa zdajú prednášky v škole jednotvárne a nezaujímavé. Mladí ľudia márne hľadajú zmysel v teoretických predmetoch a majú pocit, že ich to nikam neposúva. Preto je pre nás nesmierne osviežujúce, keď sedíme na prednáške, ktorá vychádza z praxe. Keď sa dozvedáme informácie z prvej ruky. Presne na takej prednáške som sa ocitla pred pár dňami. Ako hosť k nám prišiel bývalý riaditeľ rozviedky SIS a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov Igor Cibula. Rozhodla som sa spracovať niektoré zaujímavé informácie a podeliť sa o ne.

Ako laickej verejnosti nám najskôr vysvetlil rozdiel medzi rozviedkou a kontrarozviedkou. Zatiaľ čo rozviedka sa zaujíma o informácie o objektoch v zahraničí, kontrarozviedka sa špecializuje na subjekty na území vlastného štátu. On nám však podal aj veľmi svojské vysvetlenie týchto pojmov. Prirovnal ich totiž k pohlavným orgánom. Mužské aj ženské sú pohlavné orgány, avšak sú medzi nimi určité rozdiely. Viete si možno predstaviť jemný šum v miestnosti, keď odzneli tieto slová. Hoci som sedela v prvom rade, cítila som prítomnosť úsmevov na tvárach študentov za mnou. Pokiaľ by si nič iné z prednášky neodniesli, toto si zapamätajú určite.

„Nikdy som nebol riaditeľom kontrarozviedky ani príslušníkom ani agentom.

Bol som riaditeľom rozviedky.“

Pán Cibula nás informoval o tom, že najdôležitejšou činnosťou spravodajskej služby je analýza spravodajských informácií. Viete, kto mal najväčší podiel na zadržaní bin Ládina? Priznávam, znie to ako začiatok vtipu, no nie je to tak. Dozvedeli sme sa, že najväčší podiel na jeho zadržaní mali analytičky CIA, ktoré tvorili asi tri štvrtiny tímu, ktorý vyhodnocoval informácie. 

„Ženy sú v spravodajskej službe lepšie analytičky ako muži.“

Prečo to tak je? Prečo ženy? Ženy totiž netrpia machismom. Aspoň tak nám reprodukoval slová šéfky tejto analytickej skupiny, ktorá o tom napísala aj knihu. Ak žena - analytička - niečo nevie, tak jednoducho povie, že to nevie a nerozumie tomu. Zatiaľ čo muž - analytik - povie, že to je zložitý problém a nie je to jednoznačné. Skrátka nechce povedať, že niečo nevie. A práve toto vidí Igor Cibula ako nevýhodu, pretože ak analytik niečo nevie, je potrebné to zistiť. 

Pár viet venoval pán Cibula aj agentom. Najlepší sú vraj tí, ktorí pracujú pre peniaze. Samozrejme, ide o motiváciu. Tá je veľmi dôležitá. Pokiaľ agent nemá motiváciu, môže to dopadnúť veľmi zle. Napríklad ako v prípade Roberta Hanssena. Ten bol agentom FBI dvadsať rokov, no márne čakal na povýšenie. To ho prestalo baviť a stal sa špiónom ZSSR. Viete, ako ho odhalili? Keď som to počula, zdalo sa mi to celkom bizarné. Na jeho špionáž prišli vďaka daktyloskopickým odtlačkom, ktoré zanechal na vrecúškach na odpadky. Práve do nich totiž dával diskety s informáciami o FBI a následne ich skrýval pod mostík v jednom z parkov vo Washingtone. Takýmto spôsobom sa nikdy s ruskými dôstojníkmi nestretával. Napriek tomu ho odhalili po deviatich rokoch jeho špionáže. To skutočne len potvrdzuje fakt, že motivácia je nesmierne dôležitá. 

Ďalším bodom prednášky bola aj ochrana zdrojov. V SIS majú všetci krycie - ľavé - mená. Pravé mená sú známe len u tých najvyšších funkcionárov. Igor Cibula sa s nami podelil o vlastnú skúsenosť. Akým spôsobom bol chránený on? Hoci písal svoje služobné záznamy v slovenčine, riaditeľ služby pre operatívu ich okamžite prekladal do češtiny a pôvodné záznamy boli zničené. Išlo o to, aby nebolo zrejmé, že určité akcie robí človek zo Slovenska. 

Po prednáške sa vytvoril priestor pre otázky študentov. Aké sú predpoklady, aby človek mohol pracovať v tajných službách? Igor Cibula vyzdvihol predovšetkým stupeň sociálnej inteligencie, schopnosť reflektovať očakávania iných, úroveň vzdelania a široký spoločenský rozhľad. Okrem toho sú však veľmi dôležité aj vôľové vlastnosti a ovládanie psychologickej manipulácie.

Ďalej za spomenutie stojí otázka vyhostenia ruských diplomatov zo Slovenska. Podľa neho je múdry krok, že neboli vyhostení, pretože ešte nikto nedokázal, že by bol plukovník Skripaľ obeťou operácie nejakej ruskej spravodajskej služby. 

„S najväčšou pravdepodobnosťou sa prípad Kuciak nikdy nevyšetrí.“

No a na záver sme sa, samozrejme, dostali aj k téme, ktorá pohla celým Slovenskom. Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa pána Cibulu sa tento prípad s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nevyšetrí. Najväčší problém vidí práve v tých štyroch dňoch od vraždy po začiatok vyšetrovania. Zdôraznil však, že existujú náhody. Môže sa stať, že nastanú okolnosti, ktoré napomôžu k vyšetreniu prípadu. 

Ako som spomenula v úvode, je pre nás vždy veľké plus, keď pred nami stojí človek z praxe. Myslím si, že celá prednáška bola určitým spôsobom pre študentov prínosná. Verím, že každý si z nej aspoň niečo odniesol. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico v dueli so Sulíkom: Váš konkurent nie je Smer

Sulík pripomínal Ficovi minulé výroky.

ŠPORT

Po prvý raz v histórii šiel tímovú časovku na MS aj slovenský tím

Majstrami sveta sú jazdci Quick-Step Floors.


Už ste čítali?